دوشنبه, مهر 11, 1401
تازه های اخبار، مقالات و یادداشت ها
استانداردها | استانداردها و متدهای مورد استفاده شرکت ستاک

امروزه استانداردها و متدولوژی‎های شناخته شده‎ای در زمینه توسعه نرم‌افزار‎ها طرح و ارائه شده‎اند که همه یا برخی از مراحل زیست چرخ توسعه نرم‌افزارها (SDLC) را پوشش می‎دهند. هر یک از این استانداردها و متدولوژی‏ها، الگوی مفهومی خاص خود را دارند و مجموعه‎ای از ابزارها، روشها و مفاهیم را برای اجرای مرحله به مرحله پروژه‎های توسعه نرم‌افزار بکار می‎گیرند. طبیعی است که هر یک از این متدولوژی‏ها در بعضی زمینه‎های عملی کاربرد موفقیت‎آمیزتری داشته و مناسب‎تر می‎باشند. هر چند تنوع و تعدد متدولوژیهای توسعه نرم‌افزار، انتخاب را برای گروههای تولید‎کننده دشوار می‎سازد، اما در اصل ضرورت انتخاب یک متدولوژی مشخص برای اجرای پروژه‏‎های نرم‌افزاری، تردیدی نمی‎توان روا داشت.
در زمینه مهندسی نرم‌افزار، مجموعه‌های متعددی از استانداردهای بین‌المللی تهیه و منتشر شده است، که هریک مفروضات و دامنه کاربرد خاص خود را دارند. از جمله معروفترین این استانداردها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:
•    مجموعه استانداردهای مهندسی نرم‌افزار IEEE,IEEE/EIA12207
•    مجموعه استانداردهای ISO/IEC
•    استانداردهای مهندسی نرم‌افزار آژانس فضایی اروپا
•    استاندارد مدیریت کیفیت نرم افزار Tick IT
•    مجموعه استاندارد های مصوب نظام مهندسی تولید و توسعه نرم افزار ( نماتن )مورد تایید شورای عالی انفورماتیک
شرکت ستاک در راستای اهداف اصلی خود مجموعه ای از اینگونه استانداردها را در زمینه استانداردهای مدیریت , فنی و مهندسی و کیفیت در پروژه های مختلف بکار می گیرد. در این راستا سعی بر آن شده ضمن عدم وابستگی به متدولوژی خاص و اندازه پروژه , تطابق با استانداردهای بین المللی و در نظر گرفتن شرایط بومی لحاظ گردد.

استانداردهای تولید نرم افزار

شرکت ستاک، علاوه بر اینکه در تولید محصولات نرم افزاری به استفاده از نیروهای ماهر و با تجربه بالا، در امر پروژه های کاربردی اعتقاد دارد، در راستای بهبود وضعیت تولید، اقدام به تشکیل واحد پشتیبانی مهندسی نرم افزار نموده است که اهم فعالیت های این واحد به شرح زیر می باشد:
• ایجاد نظام صحیح برای تولید محصولات نرم افزاری ( در کلیه فازها )
• ایجاد استانداردهای مناسب داخلی برای تولید
• بررسی و احراز اعتبار نرم افزار (V&V )
• بازبینی و ممیزی نرم افزار  (Review & Audit )
• آزمون نرم افزار (Test )
• تضمین کیفیت نرم افزار (QA )
• مستند سازی و گزارش نویسی و دیگر موارد لازم به صورتهای سازمانی، گروهی و یا پروژه ای کنترل و نظارت بر روند و چگونگی تولید محصولات با  بهره گیری از سیستم کامپیوتری مدیریت پروژه و تشکیل جلسات باز بینی مدیریت، بازبینی فنی، بازرسی، ...
• کنترل  نمونه ها و نمایش ها
• کنترل تیم تولید کننده
• کنترل آزمون ( تست)
• کنترل مستندات
• مکاتبات و کنترل پیشرفت پروژه ها تلاش در بهره گیری واحد نرم افزار از ابزارهای مناسب مانند CASE و حفظ سطح علمی نیروها از طریق آموزش و باز آموزی استانداردها، قراردادهای تجربی، روالها و تجارب از طریق مطالعه استانداردهای معتبر بودن همچون IEEE و ISO و تطبیق آنها با شرایط خاص جامعه تولید.

استانداردهای مدیریتی

استانداردهای مدیریتی مجموعه ای از اصول، ضوابط و روش‌های مدیریتی را در روند اجرای پروژه های نرم‎افزاری تعیین می‎کنند و فعالیت‎های لازم جهت دستیابی به اهداف کمی و کیفی مدیریت در پروژه های نرم‎افزاری را مشخص می‎نماید.
از جمله این استانداردهای مدیریتی می توان به استاندارد طرح مدیریت پروژه و استاندارد طرح مدیریت پیکربندی اشاره نمود.

استاندارد طرح مدیریت پروژه (Project Management Plan)
طرح مدیریت پروژه (PMP) سندی است که اصول، ضوابط و روش‌های مدیریت یک پروژه نرم‎افزاری را تعیین می‎کند. این طرح فرآیندهای فنی و مدیریتی پروژه را تعیین کرده و فعالیت‎های لازم جهت دستیابی به اهداف پروژه را مشخص می‎نماید.
هدف اصلی از تهیه PMP اطمینان از این نکته است که همه عناصر درگیر در پروژه دید واحدی از اهداف، مراحل، سازماندهی ، و رویه‎های فنی و مدیریتی پروژه کسب کرده‎اند و تلاش همه این عناصر در جهت دستیابی به اهداف پروژه هماهنگ و همسو شده است.
طرح مدیریت پروژه، در واقع طرح جامع یک پروژه است، به این معنی که همه طرح‌ها و استانداردهای پروژه باید درآن مورد اشاره و ارجاع قرار گیرد.

استاندارد طرح مدیریت پیکربندی (Configuration Management Plan)
طرح مدیریت پیکربندی به منظور مشخص کردن فعالیت‎های لازم در فرآیند مدیریت پیکربندی پروژه تهیه می‌شود. این طرح فعالیت‎های الزامی مدیریت پیکربندی پروژه را مشخص کرده و مسئولیت و چگونگی انجام هر یک را تعیین می‎نماید. همچنین نحوه ثبت، نسخه‌برداری و نگهداری سوابق پیکربندی ابزارها و فرآورده‎های پروژه در این طرح مشخص می شود.

مجوزهای فعالیت و عضویت در مجامع تخصصی | مستندات مربوط به مجوزها و انجمن های تخصصی را در صفحه "معرفی ستاک> مجوزها و عضویت ها" مشاهده نمائید.

عضو شرکت های دانش بنیان

عضو شرکت های دانش بنیان

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

سازمان مالیاتی کشور

اتحادیه کامپیوتر تبریز

رتبه ممتاز اتحادیه کامپیوتر

فن بازار ملی ایران

انسیتیتوی جهانی IDTechEx

انسیتیتوی جهانی IDTechEx

انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی

انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی 

کميته فنی فناوری اطلاعات ایران

کميته فنی فناوری اطلاعات ایران

شبکه تحلیلگران فناوری کشور

شبکه تحلیلگران فناوری کشور

انجمن بین اللملی Mifare

انجمن بین اللملی Mifare

پاراکلینیک فناوری اطلاعات

کنسرسیوم شرکتهای فاوا

انجمن تحقیق و توسعه ایران

انجمن تحقیق و توسعه ایران

خانه نوآوران صنعت ایران

خانه نوآوران صنعت ایران

جشنواره وب ایران

شورای عالی اطلاع رسانی

بام فاوا شورای عالی اطلاع رسانی